header banner
Default

Halil Falyalı, silahlı bir saldırıda öldürüldü


DUVAR - Sedat Peker'in Kıbrıs'ta uyuşturucudan temin edilen para trafiğinin merkezinde olduğunu iddia ettiği Halil Falyalı, evinin yakınlarında aracına düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Saldırıda Falyalı'nın şoförü de öldü.  

Kıbrıs medyasındaki haberlere göre Falyalı'nın içinde bulunduğu araç, Girne Çatalköy'de otomatik silahlarla tarandı. Saldırıda ağır yaralanan Falyalı tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. 

Olaya dair haberlere göre, bir otelden evine gitmek için yola çıkan Halil Falyalı'nın içinde bulunduğu araç, evine çok yakın bir noktada pusu kuran kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce otomatik silahlarla yaylım ateşine tutuldu. Saldırıda Falyalı vurularak ağır yaralandı. Falyalı'nın şoförü Murat Demirtaş ise olay yerinde öldü. Halil Falyalı'nın Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı, ardından Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildiği öğrenildi. 

Saldırı sonucu Halil Falyalı'nın kalbinin durduğu, hastanede hayata döndürülmeye çalışıldığı ancak aldığı ağır yaralar nedeni ile kurtarılamadığı bildirildi.

EŞİ VE ÇOCUKLARI BİR BAŞKA ARAÇTAYDI

VIDEO: Kıbrıs'ta silahlı saldırı sonucu öldürülen iş insanı Halil Falyalı son yolculuğuna uğurlandı
Takvim

Falyalı'nın aracının yaylım ateşine tutulduğu sırada eşi ve çocuklarının arkadaki araçta bulunduğu öğrenildi. Falyalı'nın eşi ve çocuklarının durumunun iyi olduğu öğrenildi.  

40'TAN FAZLA MERMİ İSABET ETTİ

VIDEO: Halil Falyalı nasıl öldürüldü? - atv Haber 10 Şubat 2022
atv Haber

Haber Kıbrıs gazetesine göre, Falyalı cinayetinde kullanılan silahların Kalaşnikof olduğu tespit edildi. Gazetenin haberinde, ilk belirlemelere göre Falyalı'nın içinde bulunduğu araca 40'tan fazla merminin isabet ettiği bilgisi verildi.

SALDIRIDA İKİ ARAÇ KULLANILDI İDDİASI 

VIDEO: #SONDAKİKA Halil Falyalı'ya silahlı saldırı
TV100

Kıbrıs Postası'ndaki habere göre, Halil Falyalı’ya silahlı saldırı sonrasında polis Ercan Havaalanı'na giden yolda kontrolleri artırdı. Saldırının gerçekleştirildiği düşünülen gri renk kiralık araç ile PM 648 plakalı beyaz Nissan Note marka aracın tespit edilmesi için yoğun çalışma başlatıldı. Plakası tespit edilen aracın Lefkoşa’da bir kadının adına kayıtlı olduğu belirlendi.

YDÜ HASTANESİ'NDEN AÇIKLAMA

VIDEO: Halil Falyalı öldürüldü! KKTC'nin tartışmalı ismine suikast...
Habertürk TV

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi Başhekimi Prof.  Dr. Müfit C. Yenen, ateşli silah yaralanması nedeniyle hastaneye getirilen Halil Falyalı ile ilgili açıklama yaptı. Prof.  Dr. Yenen, "KKTC saatine göre 19:45 itibariyle vücudunun pek çok noktasında ateşli silah yaralanması ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne getirilen Falyalı, hastanemizin kardiyoloji, acil tıp, anestezi, kalp ve damar cerrahisi, genel cerrahi ve beyin cerrahisi uzmanlarından oluşan ekibi tarafından gerçekleştirilen bütün müdahalelere karşın hayatını kaybetmiştir" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

SEDAT PEKER 7. VİDEODA ANLATTI:  Sedat Peker, 23 Mayıs 2021'de yayınladığı 7. videoda Binali Yıldırım'ın oğlu Erkan Yıldırım ve Mehmet Ağar'la birlikte kokain ticareti yapmakla suçladığı isimlerden biri Kıbrıslı Halil Falyalı oldu. Peker'in iddialarının ardından Halil Falyalı aynı gün Cüneyt Özdemir'e yaptığı açıklamada "Hayatımda ne Binali Bey'i ne de Binali Bey'in oğlunu... ne yan yana geldik. Diyorlar ya 'uydu antenlerine baksınlar, sinyallere baksınlar', baksınlar. Hiçbir zaman biz bir araya gelmedik. Bu bahsi geçen insanların hiçbirini tanımıyorum. Hayatımda 3 kilometre yakınlarına bile gelmedim, görmedim, tanımıyorum" dedi. 

MUSTAFA AKINCI: SİYASİLER KORUYOR: Eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 1 Haziran 2021'de kara para akladığı iddia edilen ve siyasilere şantaj yaptığı ileri sürülen Halil Falyalı'nın korunduğunu anlattı: "Halil Falyalı sürekli olarak Ulusal Birlik Partisi (UBP) yönetiminin en üst kademeleri ile birlikte anılan bir isim olmuştur. Her düzeydeki seçimlerde UBP’yi tüm maddi imkânlarıyla desteklediği herkesçe biliniyor. Çeşitli kirli ve yasadışı ilişkilerin Halil Falyalı ismiyle de bağlantılı olduğu yönünde iddiaların olduğu biliniyor."

BEHÇET TÖRE: UYUŞTURUCU TİCARETİ YAPTIK: Uyuşturucu kaçakçılığından 2001'de cezaevine giren Behçet Töre 5 Haziran'da yaptığı açıklamada 1998 yılında Halil Falyalı'yla birlikte uyuşturucu ticareti işini yaptıklarını ifade ederek, daha sonrasında KKTC'de ortak bir kumarhane açtıklarını söyledi. 2001 yılında hapse giren Töre, KKTC'de bulunan International 2000 Hotel Casino'yu Halil Falyalı'yla birlikte açtıklarını, kendisi hapiste olduğu için 2004 yılında otelde kendisine ait hisselerini 10 milyon dolar karşılığında Falyalı'ya devrettiğini ileri sürdü.

ERK ACARER: ŞANTAJ KASETLERİNİ İZLEDİM: Gazeteci Erk Acarer 20 Ekim 2021'de yaptığı açıklamada bir darp ve zorla alıkoyma iddiası üzerinden polise teslim olan Halil Falyalı'ın cezaevinden çıkmak için bürokratlara ve siyasilere müstehcen kasetleri üzerinden şantaj yaptığını iddia etti. Acarer; iddialara göre Falyalı'nın elindeki şantaj kasetlerinde yer alan isimlerden birinin KKTC Başbakanı Ersan Saner olduğunu belirtti. Söz konusu videoyu izlediğini söyleyen ve "KKTC'de mide bulandıran işler oluyor ve maalesef bu işler hem KKTC Başbakanı hem de Türkiye'ye uzanıyor" diye yazan Acarer, "Falyalı cezaevine gönderilmişti. Pazarlık başlattı. 'Beni çıkarın' diye şantaj yapmaya başladı. İddiaya göre, bürokrat ve siyasilere müstehcen kasetleri üzerinden baskı yaptı" ifadelerini kullandı.

SEDAT PEKER'İN SÖZCÜSÜ: ŞANTAJ KASETLERİ ELİMİZDE: Yine 20 Ekim'de Sedat Peker'in sözcüsü Emre Olur, bir darp olayı nedeniyle tutuklanan Halil Falyalı'nın, siyasilere ve bürokratlara şantaj yapmak için çektiği kasetlerin Sedat Peker'in eline geçtiğini söyledi.

TUTUKLANDI, HASTANEYE KALDIRILDI, SERBEST BIRAKILDI: Halil Falyalı, kumarhanesinde çalışan bir kişiyi, kasadan izinsiz para aldığı iddiasıyla önce alıkoymak, ardından darp etmek ve zorla vekalet imzalatmak suçlamasıyla 7 Ekim 2021'den itibaren aranmaya başladı. Falyalı, 14 Ekim’de beraberinde üç zanlıyla birlikte teslim oldu. Falyalı, ertesi gün tutuklanarak Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Falyalı hakkında önce üç gün, ardından 70 gün tutuklu yargılama kararı çıkartıldı. 20 Ekim’de, Kıbrıs’ta Türkçe yayın yapan gazeteler, Falyalı’nın kalp rahatsızlığı sebebiyle hastaneye kaldırıldığını; Lefkoşa Devlet Hastanesi Kardiyoloji Servisi’nde tedavi altına alındığını yazdı. Aralık ayında, şikayetçiler davalarını geri çekince ve Halil Falyalı ve üç adamı serbest bırakıldı.

(HABER MERKEZİ)

Sources


Article information

Author: Laura Conrad

Last Updated: 1703313482

Views: 468

Rating: 4 / 5 (111 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Laura Conrad

Birthday: 1909-03-16

Address: USNV Benson, FPO AP 09909

Phone: +3579561827291257

Job: Financial Analyst

Hobby: Surfing, Cooking, Juggling, Rock Climbing, Cross-Stitching, Video Editing, Skydiving

Introduction: My name is Laura Conrad, I am a capable, ingenious, skilled, Gifted, expert, important, risk-taking person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.